SKU: TL32-H-100F
TL32-H-100F - 1/2 inch Pitch 32 Tooth Flanged Tapered Bore Steel Timing Pulley for 1 inch Wide Belts
Description
Benefits: Available in a wide range of diameters and number of teeth along with standard widths.
Technical
| No. teeth | = | 32 |
| Dp | = | 129.36mm |
| De | = | 127.99mm |
| Df | = | 135mm |
| Dm | = | 80mm |
| F | = | 32mm |
| No. flanges | = | 2 |
| Material | = | Steel |
| Bore | = | Tapered Bore |
| Belt Width | = | 25.4mm = 1 inch |
| Pitch | = | 12.7mm = 0.5 (1/2) inch |
| S | = | 25mm |
| R | = | 7mm |
| Di | = | 106mm |