SKU: SCC14M3500X125
ContiTech SCC14M3500X125 Synchrochain Carbon Timing Belt 125mm Width 3500mm Length 250 Teeth
Description
Benefits: Maintenance-free, withstands reverse flexing, resistant to various chemicals and oils
Technical
| Number of Teeth | = | 250 |
| Belt Length | = | 3500mm |
| Belt Width | = | 125mm |
| Tooth Pitch t | = | 14mm |
| Belt Depth B1 | = | 10mm |
| Belt Depth B2 | = | 6.1mm |