SKU: PC8M-45S-21
PC8M-45S-21 - 8mm Pitch 45 Tooth Polychain and Synchrochain Steel Taper Bore Timing Belt Pulley for 21mm Wide Belts
Description
Benefits: High-quality and durable, cost-effective solution, wide range availability
Technical
| Material | = | Steel |
| No. teeth | = | 45 |
| Schematic Type | = | 2F |
| Bush no. | = | 2012 |
| Belt Width | = | 21mm |
| Max. bore (metric) | = | 50mm |
| Dp | = | 114.59mm |
| De | = | 112.99mm |
| Df | = | 120mm |
| Dm | = | 92mm |
| F | = | 30mm |
| P | = | 2mm |
| S | = | 32mm |