SKU: PC8M-25S-36
PC8M-25S-36 - 8mm Pitch 25 Tooth Polychain and Synchrochain Steel Pilot Bore Timing Belt Pulley for 36mm Wide Belts
Description
Benefits: High-quality and durable, cost-effective solution, wide range availability
Technical
| Material | = | Steel |
| No. teeth | = | 25 |
| Schematic Type | = | 1F |
| Bush no. | = | 12.7mm (Pilot Bored) |
| Belt Width | = | 36mm |
| Max. bore (metric) | = | 32mm |
| Dp | = | 63.66mm |
| De | = | 62.06mm |
| Df | = | 70mm |
| Dm | = | 49mm |
| F | = | 45mm |
| P | = | 10mm |
| S | = | 55mm |