SKU: P22-XL-037F
Description
Benefits: Available in a wide range of diameters and number of teeth along with standard widths.
Technical
| No.teeth | = | 22 |
| Dp | = | 35.57mm |
| De | = | 35.07mm |
| Df | = | 41mm |
| Dm | = | 25mm |
| Fw | = | 14.3mm |
| L | = | 22mm |
| Bore (d) | = | 6mm |
| No. Flanges | = | 2 |
| Material | = | Aluminium |
| Bore | = | Pilot Bored |
| Belt Width | = | 9.53mm = 0.375 (3/8) inch |
| Pitch | = | 5.08mm = 0.2 (1/5) inch |