SKU: HTD600-50-75
HTD600-50-75 Major Brand Synchronous Belt 50mm Wide 8mm Pitch 75 Teeth
ex VAT
In stock
Description
HTD Synchronous Drive Belts 8mm Pitch: Power transmission belts have become a valuable element of synchronous
transmission throughout the entire field of drive technology. They enable
Technical
| Pitch length | = | 600mm |
| Belt width | = | 50mm |
| Number of teeth | = | 75 |
| Tooth pitch t | = | 8mm |
| Belt thickness h< | = | sub> |
| s< | = | /sub> |
| = | 5.6mm | |
| Tooth height h< | = | sub> |
| t< | = | /sub> |
| = | 3.4mm |