SKU: HTD3600-30-450
HTD3600-30-450 Major Brand Synchronous Belt 30mm Wide 8mm Pitch 450 Teeth Allow 2-3 Days
Description
HTD Synchronous Drive Belts 8mm Pitch: Power transmission belts have become a valuable element of synchronous
transmission throughout the entire field of drive technology. They enable
Technical
| Pitch length | = | 3600mm |
| Belt width | = | 30mm |
| Number of teeth | = | 450 |
| Tooth pitch t | = | 8mm |
| Belt thickness h< | = | sub> |
| s< | = | /sub> |
| = | 5.6mm | |
| Tooth height h< | = | sub> |
| t< | = | /sub> |
| = | 3.4mm |