SKU: HTD1190-14M-170-85
HTD1190-14M-170-85 Major Brand Synchronous Belt 170mm Wide 14mm Pitch 85 Teeth Allow 2-3 Days
Description
HTD Synchronous Drive Belts 14mm Pitch: Power transmission belts have become a valuable element of synchronous
transmission throughout the entire field of drive technology. They enable
Technical
| Pitch length | = | 1190mm |
| Belt width | = | 170mm |
| Number of teeth | = | 85 |
| Tooth pitch t | = | 14mm |
| Belt thickness h< | = | sub> |
| s< | = | /sub> |
| = | 10mm | |
| Tooth height h< | = | sub> |
| t< | = | /sub> |
| = | 6.1mm |