SKU: DD1778-14M-85
DD1778-14M-85 Major Brand Double-Sided Timing Belt 85mm Wide 14mm Pitch 127 Teeth
Description
Double-Sided HTD Timing Belts 14mm Pitch Belt: Double-sided belts have teeth equally constructed on each side of the belt, which enables them to mesh with toothed pulleys on both the inside and outside. The construction of the belts is the same as standard Metric belts, except that the nylon facing is also on the backing teeth, enabling full torque transmission from each side of the belt.
Technical
| Pitch length | = | 1778mm |
| Belt width | = | 85mm |
| Number of teeth | = | 127 |
| Tooth pitch t | = | 14mm |
| Belt thickness h< | = | sub> |
| s< | = | /sub> |
| = | 14.8mm | |
| Tooth height h< | = | sub> |
| t< | = | /sub> |
| = | 6mm |