SKU: 50AT5/525/G3
50AT5/525/G3 ContiTech Gen III Synchroflex Timing Belt 50mm Width 5mm Pitch 105 Teeth
Technical
| No of Teeth | = | 105 |
| Belt Width | = | 50mm |
| Belt Pitch | = | 5mm (AT5) |
| Belt Length | = | 525mm |
| Belt Thickness (hs) | = | 1.5mm |
| Tooth Height (ht) | = | 1.2mm |
| Tooth Pitch (t) | = | 5mm |