SKU: 25AT10/660
25AT10/660 ContiTech Standard Synchroflex Timing Belt 25mm Width 10mm Pitch 66 Teeth
Description
Benefits: High power AT profile, low elastic elongation and high flank load capacity.
Technical
| No of Teeth | = | 66 |
| Belt Width | = | 25mm |
| Belt Pitch | = | 10mm (AT10) |
| Belt Length | = | 660mm |
| Belt Thickness (hs) | = | 2.5mm |
| Tooth Height (ht) | = | 2.5mm |
| Tooth Pitch (t) | = | 10mm |