SKU: 16AT10/980/G3
16AT10/980/G3 ContiTech Gen III Synchroflex Timing Belt 16mm Width 10mm Pitch 98 Teeth
Technical
| No of Teeth | = | 98 |
| Belt Width | = | 16mm |
| Belt Pitch | = | 10mm (AT10) |
| Belt Length | = | 980mm |
| Belt Thickness (hs) | = | 2.5mm |
| Tooth Height (ht) | = | 2.5mm |
| Tooth Pitch (t) | = | 10mm |