SKU: 1190-14MGT4-55
1190-14MGT4-55 Gates PowerGrip Synchronous Belt 55mm Wide 14mm Pitch 85 Teeth - Allow 7-10 Days
ex VAT
Not in stock
Quantity Price Breaks
3
Description
GT4 PowerGrip Synchronous Drive Belts 14mm Pitch: Gates PowerGrip GT4 delivers the highest power carrying capacity of any belt in its class. Utilising all-new advanced materials, Gates designed an ethylene elastomer belt with increased power capacity and wider temperature range capability. GT4 is a premium rubber synchronous belt with optimised GT tooth profile, offering substantially increased power ratings. Perfect fit on HTD profile pulleys. The new PowerGrip GT4 belt delivers improved performance over a wide range of industrial applications. The 8MGT and 14MGT pitches are the optimum choice for high-performance drives in the machine tool, paper and textile industries where durability and low maintenance are required.
Fully operational in temperatures of -40 deg C to +120 deg C.
Can be used at +140 deg C intermittently.
Technical
| Tooth Pitch t | = | 14mm |
| Pitch Length | = | 1190mm |
| Belt Thickness hs | = | 9.9mm |
| Width | = | 55mm |