SKU: 100AT10/1050
100AT10/1050 ContiTech Standard Synchroflex Timing Belt 100mm Width 10mm Pitch 105 Teeth
Description
Benefits: High power AT profile, low elastic elongation and high flank load capacity.
Technical
| No of Teeth | = | 105 |
| Belt Width | = | 100mm |
| Belt Pitch | = | 10mm (AT10) |
| Belt Length | = | 1050mm |
| Belt Thickness (hs) | = | 2.5mm |
| Tooth Height (ht) | = | 2.5mm |
| Tooth Pitch (t) | = | 10mm |